SundayLover

5 χρόνια πριν - PES 2010 ProGamerZ Patch - #1

18 posts in this topic

Δεν θα μπορούσα να βρω ιδανικότερο τρόπο για να ξεκινήσω αυτό το blog. Η αρχή έπρεπε να γίνει από την πρώτη μας δουλειά. Και οι αναμνήσεις πεντακάθαρες σαν να ήταν χθες. 

Μόλις σε μία εβδομάδα το site είχε στηθεί, και το team να έχει αρκετές ελλείψεις, μιας και η οργάνωση του ιστότοπου αποτελούσε πρώτη προτεραιότητα, ξεκινήσαμε τη δημιουργία του patch ουσιαστικά γύρω στα 3-4 άτομα. 

Η βάση δεδομένων που είχαμε στη διάθεσή μας, προερχόταν από patch, το οποίο είχαμε δημιουργήσει ο TheSlayer και εγώ για site στο οποίο δουλεύαμε πριν το ProGamerZ. Και η βάση αυτή αποδείχθηκε προβληματική. Όντας στην 'Α Λυκείου ξόδεψα ατελείωτες ώρες για να επιλύσω τα όποια προβλήματα και εν τέλει καταλήξαμε στο να χρησιμοποιήσουμε τη βάση του patch του PES EDIT, με το οποίο συνεργαζόμασταν.

Τα ερασιτεχνικά 3D Models των γηπέδων που έκανα τότε τόσο εγώ, όσο και ο έτερος stadium maker, AOK, περάστηκαν στο παιχνίδι από τον Slayer. Γνώσεις για σκιές και λοιπά καλούδια τότε δεν υπήρχαν. Ίσα ίσα να τα εισάγουμε.

Για την ιστορία τα τότε γήπεδα που είχαμε φτιάξει ήταν: Καραισκάκη,Τούμπα,Παγκρήτιο,Αλκαζάρ,Καραγιάννη,Νεα Σμύρνη,Πηγάδια,Τρίπολης και Σερρών.

Στα πρόσωπα την όλη δουλειά την έκαναν ο Giorgos9 και ο Σωτηράκης (τότε thebeast). Όχι πάνω από 70-80. Φανέλες. Λίγο πολύ όλοι. Στην πορεία το team μεγάλωνε. Gazor, Lefteris, argypaok και άλλοι.

Ιδιαίτερη ήταν τότε και η προσφορά του πρώην Moderator .:kostas:., που για τους λόγους του επέλεξε να "γκρεμίσει" ότι καλό είχαμε χτίσει εδώ μέσα. 

Όσο κι αν έψαξα να βρω υλικό από το τότε patch για να σας παρουσιάσω, δεν τα κατάφερα. Καλώ όποιο μέλος έχει ακόμα το Patch να ανεβάσει φωτογραφικό υλικό στο topic αυτό, καθώς και τα μέλη του staff, να μοιραστούν τις όποιες αναμνήσεις τους.

Σημαντικό είναι τέλος να τονίσω ότι αυτή ήταν η μοναδική δουλειά μας, δίχως τη συμμετοχή του πολύ καλού μου φίλου, Μητσάρα, ο οποίος δραστηριοποιήθηκε στο PES Editing λίγο καιρό αργότερα.

13

Συγχαρητηρια για ολα οσα εχετε προσφερει(και συνεχιζετε να προσφερετε) στην ελληνικη κοινοτητα του PES.

Και εις ανωτερα!!!

0

H μοναδική εικόνα που κατόρθωσα να βρω, από ένα γήπεδο που σίγουρα υπήρχε στο patch. To Αλκαζάρ του Κύπριου takispower, Administrator του PESCyprus, προσωπικός μου μέντορας κατά κάποιο τρόπο στο stadium making.

29vjet.jpg

8

Μαντεψε ποιος το εχει! :P Η γνωστη σκουπα ειναι εδω! :P

0

Αναμένω εικόνες και συζήτηση...

0

Μία κινέζικη παροιμία λέει μια εικόνα χίλιες λέξεις.Εδώ δεν έχουμε εικόνα έχουμε λέξεις.Αναμνήσεις από μια πρώιμη εποχή όπου η PES Editing κοινότητα στην Ελλάδα έκανε τη δική της επανάσταση ,ανεξαρτητοποιήθηκε και ανανεώθηκε από νέα παιδιά όπως ήμουν και εγώ όντας ακόμα έφηβος.Αναμνήσεις όμορφες,ρομαντικές καθώς αφήναμε πίσω τη γοητεία του PES6 ,που μας είχε στιγματίσει μέχρι το PES2010 ολοκληρωτικά, με σκοπό να κάνουμε κάτι νέο,κάτι ριζοσπαστικό.

Είμαστε,ήμασταν και θα είμαστε ανήσυχα πνεύματα,για αυτό δεν επαναπαυτήκαμε στις ήδη υπάρχουσες τότε κοινότητες.Μέσω του Σωτήρη,έμμεσα,γνώρισα το ProGamerZ.Από εκεί μόλις λίγα post χρειάστηκαν για να καταλάβω που ήμουν,με τι άτομα συναναστρέφομαι και τι δυνατές προσωπικότητες κρύβονται πίσω από τα εφηβικά πρόσωπα παιδιών που είτε είχαν account στο msn με εικόνες από το internet είτε είχαν εικόνα προφίλ με μπιρόνια (βλ. Dinoc).

Σε ευχαριστούμε Ντίνο γιαυτό το όμορφο flash back.Αναμένουμε τη συνέχεια.

5

Πως ανεβαζουμε εικονες απο το PC ρε παιδες? Εχω screenshot απο το πατς

0

Πως ανεβαζουμε εικονες απο το PC ρε παιδες? Εχω screenshot απο το πατς

imgur.com και μετά copy το λινκ και επικόλληση στο σηματάκι με την εικόνα κάτω από τα smileys :)

1

Μπορείς να τραβήξεις και κάποιες εικόνες από τα γήπεδα?

0